Şahıs şirketi nasıl kurulur?

 • Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2023
 • Okunma Süresi: 5 Dakika 2 Saniye
 • Kategori: Bilgi Bankası
Şahıs şirketi nasıl kurulur?

Bu içeriğimizde şahıs şirketi kurulumu için neler gerekli ve genel olarak ne tür süreçler yaşanıyor bunlar hakkında bilgi vermeye çalıştık.
Öncelikle şahıs şirketinin ne anlama geldiğini açıklayalım.

 

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi; bir kişi tarafından veya ortaklıklarla kurulabilen düşük maliyetli ve daha az yasal prosedür gerektiren bir şirket türüdür. Genel kanı şahıs şirketinin tek kişi üzerinde kurulabileceği yönündeyken aslında birden fazla kişi tarafından kurulabilmekte ve yönetilebilmektedir. Fakat ortaklıkla kurulan şahıs şirketlerinde şirket paylarının devri veya satışı için tüm ortakların onayı alınmak zorundadır. Bu sebeple genellikle bir kişi tarafından kurulmaktadır.

 

Neden şahış şirketi kurmalıyım?

Standart iş hayatından sıkıldıysanız veya kendi şirketinizi kurarak uzman olduğunuz bir alanda hizmet vermeye ya da satış yapmaya başlamayı düşündüyseniz öncelikli olarak bir şirket kurulumuna ihtiyacınız var. Birçok farklı şirket türü olsa da şahıs şirketi kurmak yeni girişime başlayacak olanlar için çoğu konuda daha avantajlıdır. Bu sebeple herhangi bir alanda hizmet vermeye başlamadan önce şahıs şirketi kurulumu en çok tercih edilen şirket seçeneğidir.

 

Şahıs Şirketi ve Limited Şirketin Farkı Nedir?

Şahıs Şirketi ve Limited Şirket birbirinden farklı şirket türleridir ve her birinin yasal sorumlulukları ve kuruluş maliyetleri farklı değerlendirilir.

Şahıs Şirketi Limited Şirket
Kurulum maliyeti düşüktür. Şahıs şirketine göre kurulum maliyeti yüksektir.
Ticaret Odası kaydı zorunlu değildir. Ticaret Odası kaydı zorunludur.
Gelir vergisi mükellefidir. Ödenecek vergi kazanç üzerinden %15-40 arasında değerlendirilir. Kurumlar vergisine tabiidir. Vergi oranı 2023 yılı için %20’dir.
Kurulumu kolaydır. E-devlet üzerinden dahi şahıs şirketi kurulabilir. Şirket ana sözleşmesi gibi bazı ek prosedürler gerektirir.
Sermaye bildirimi zorunluluğu yoktur. Sermaye bildirimi zorunludur. Minimum 10.000 TL’dir.
İstenildiği vakit şirket kapatılabilir. Şirket kapatmak için ek tasfiye sürecine ihtiyaç duyulmaz. Şirket kapatma genellikle 1 yıl süreyi bulan tasfiye sürecinin ardından tamamlanır.
Kişiler, üçüncü kişilere karşı şahsi mal varlıkları da dahil olmak üzere sorumlu tutulur. Kişiler, üçüncü kişilere şirkette sahip oldukları pay oranında sorumlu tutulur.

 

Şahıs Şirketi ve Anonim Şirketin Farkı Nedir?

Anonim Şirket de aynı Limited Şirket gibi sermaye şirketleri arasında değerlendirilir. Bu sebeple kıyaslama aşamasında daha çok Limited Şirket ile kıyaslandırılır. Kurulum süreci diğer şirket türlerine göre biraz daha zordur. Fakat Limited Şirkete göre daha avantajlıdır. Kolay hisse devri, halka açılabilme özelliği, ortak sayısında üst limit olmaması, ortakların kamu borçlarından sorumlu tutulmaması gibi birçok ayırt edici özelliğiyle ön plana çıkar.

 

Şahıs Şirketi Kurulum Süreci

Şahıs şirketini Anonim Şirket ve Limited Şirket türlerinden ayırdığımıza göre artık kurulum için gerekli adımları sıralayabiliriz. "Şahıs şirketi kurmak için nereye başvurmak gerekli" diyorsanız hemen cevaplayalım.

Şahıs şirketi kurmak için kurulum için gerekli belgeleri hazırlayarak Vergi Dairesine gitmeniz yeterlidir.

Vergi dairesine yapılan başvurunun ardından yetkili müfettişler gerekli denetimi yaptıktan sonra birkaç gün içerisinde şirketinizin kurulumu tamamlanmış olur. Başvuru işlemleri genellikle velaketname verilmiş muhasebeciler veya mali müşavirler tarafından gerçekleştirilse de kişinin kendisi şahsen başvuruda bulunabilir ve işlemlerini gerçekleştirebilir.

 

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Vergi dairesine Şahıs Şirketi kurmaya gitmeden önce aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

 • İkametgah Belgesi (2 adet) (E-devlet’ten alabilirsiniz.)
 • Şirket sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İmza tescil beyannamesi (2 adet) ( Noterden alabilirsiniz )
 • Nüfus cüzdanı sureti ( 2 adet )
 • Kira sözleşmesi ( İş yeri kurucuya aitse tapu bilgileri )

İşletme üzerine araç kaydı yapılacaksa ek olarak belgeler arasına ruhsat ve alış senedi de eklenmelidir.

 

E-Devlet Üzerinden Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? 2023

 • E-devlet şifreniz ile İnteraktif Vergi Dairesi portalına giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra sırayla İşlem Başlat > Mükellefiyet İşlemleri > İşe Başlama Bildirimi adımlarını izleyin.
 • Açılan sayfadaki sizden istenen bilgileri doldurarak başvuru işleminizi tamamlayın.

Başvuru işleminiz tamamlandıktan sonra birkaç gün içinde tarafınıza yoklama tarihini bildiren bir SMS gönderilecektir. Belirttiğiniz adrese gelen yetkili müfettişe kira sözleşmesi veya tapu fotokopisini sunarak şirket kurulumunu tamamlamış olursunuz. Kurulum tamamlandıktan sonra İnteraktif Vergi Dairesi portalına giriş yaparak Vergi Levhanızı alabilirsiniz.

 

Şahıs Şirketi Kurulum Maliyeti 2023

Öncelikle belirtmek gerekir ki Şahıs Şirketi kurulumu diğer şirket türlerine göre oldukça maliyetlidir. Zaten genellikle yeni girişimciler bu sebeple Şahıs Şirketi kurmayı daha cazip bulurlar.

1- Şahıs İmza Beyannamesi ( Notere ) : 200 – 300 TL

2- Muhasebeci Vekaleti ( Notere ) : 200 TL

3- Damga Vergisi ( Vergi Dairesine ) : 75 TL – 150 TL ( Brüt kira bedelinin %1,89’u. Ortalama kira tutarları baz alınmıştır. )

4- İş Yeri Açılış Ücreti ( Muhasebeciye ) : 400-1000 TL ( Muhasebeciden muhasebeciye değişiklik gösterir )

Bu haliyle değerlendirildiğinde 875 TL ile 1650 TL aralığında bir maliyetle şirket kurulumunu gerçekleştirmiş olursunuz.
 

Şahıs Şirketi Vergi Dilimleri 2023

Şahıs şirketlerinde sabit bir vergi oranı uygulanmamaktadır. Kazanca göre vergi oranları kademeli olarak yükselecek şekilde değişmektedir. Bu aralık %15 ile %40 arasındadır.

Şahıs şirketi için 2023 yılı vergi dilimleri aşağıda sunulmuştur.

Kazanç Miktarı Vergi Oranı
70.000 TL’ye kadar %15
150.000 TL’nin 70.000 TL’si için 10.500 TL, fazlası için %20
370.000 TL’nin 150.000 TL’si için 26.500 TL, fazlası için %27
1.900.000 TL’nin 370.000 TL’si için 85.900 TL, fazlası için %35
1.900.000 TL’nin fazlasının 1.900.000 TL’si için 621.400 TL, fazlası için %40

Faaliyetini sürdüren şahıs şirketlerinin tümünün vergilerini belirtilen süre içerisinde ödemesi zorunludur. Gelir vergisinin zamanında ödenmediği durumlarda şirketiniz cezai işlemlerle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sebeple sürecin takip edilerek ödemelerin düzenli yapılması oldukça önemlidir.

Bunlara ek olarak Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan düzenleme ile birlikte ilk defa şirket kuracak olan 29 yaş altı genç girişimciler için vergi kolaylığı sağlanmaktadır. Yapılan bu düzenlemeye göre uygun olan girişimciler her yıl 150.000 TL olmak kaydıyla 3 yıl boyunca toplamda 450.000 TL’ye kadar gelir vergisinden muaf tutulacaktır. Ek olarak Bağkur primleri de 1 yıl boyunca hazine tarafından karşılanmaktadır. 2023 yılında ödenen minimum Bağkur primi 3452,76 TL’dir. Bu teşvik sayesinde genç girişimciler bir yıl içerisinde 41.433,12 TL prim ödemesinden muaf tutularak destek sağlanmış olacaktır ve tüm bu tutar hazine tarafından karşılanacaktır.

Şahıs Şirketi Vergi Kalemleri

Şirket kurmak isteyenler elbette şirketi kurduktan sonra nereye hangi vergileri ödeyeceğini merak etmektedir. Şahıs şirketleri Gelir Vergisi, Katma Değer Vergisi ve Stopaj olmak üzere 3 farklı vergi ödemektedirler.

Şahıs şirketi ile ilgili öğrenmek istediğiniz farklı konular olması durumunda aşağıda bulunan form aracılığı ile bizlere sorunuzu iletebilirsiniz.

Paylaş:

Şahıs şirketi nasıl kurulur? için Cevap Yaz


Yorumlar (0)

Şahıs şirketi nasıl kurulur? yazısına ilk yorum yapan siz olun!