Organik hit programları zararlı mı?

  • Yayınlanma Tarihi: 02 Nisan 2022
  • Okunma Süresi: 2 Dakika 18 Saniye
  • Kategori: SEO Çalışması
Organik hit programları zararlı mı?

Organik hit programları zararlı mı? Hemen cevap verelim: Evet, zararlı. Eğer iyi bir sıralama yakalamak için hit programı kullanma niyetiniz varsa şimdiden uyaralım, Google gibi arama motorları er ya da geç bu programları fark edebiliyor. Fark ettiklerinde de bu uygulamaları kullanan siteleri cezalandırıyor. Bu sebeple siz siz olun, uzun vadeli planlarınız arasında organik hit programları yer almasın, kullanmayın.

Hit programı nedir?

Bu programlar bildiğimiz gibi siteler arası karşılıklı hit almaya ve sitelerin hem hit oranını hem de site içerisindeki gezinme sürelerini arttırmayı sağlıyor. Bazı hit programları direkt girişler dışında hem Google’dan aratarak hem de backlinklere tıklama yaparak hit sağlayabiliyor ve sitede belirtilen süre kadar kalabiliyor. Eskiden bu programların neredeyse tamamı botlar üzerine kuruluydu ve siteye giren kişiler gerçek kişiler bile değildi. Şuanda yazılımlar biraz daha geliştirilmiş ve bu programı kullanan kullanıcılar arasında bir ağ oluşturulmuş. Bu ağa dâhil olanlar program içerisinde diğer sitelere giriş yapıyorlar ve sitede belirli bir süre geziyorlar. Siteleri gezdikçe her kullanıcı kredi kazanıyor ve kazandığı kredileri de kendi sitelerine giriş yapılması için kullanıyor. Böylelikle karşılıklı bir hit trafiği ortaya çıkıyor.

Ziyaretçi Sayısının SEO’daki Yeri

Şöyle anlatalım. Sitenizde düzenli olarak içerik paylaşımı yapıyorsunuz ve Google’a indekslenmesini sağlıyorsunuz. Bu noktadan sonra Google linklerinizi belirli sıralara yerleştiriyor. İnsanlar paylaştığınız içeriklerden ne kadar faydalanır, sitenizde ne kadar aktif kalırlarsa sıralamalardaki yeriniz de bu seviyede artış gösteriyor. Ziyaretçi sayısı düşük olan sitelerse sıralama atlama konusunda biraz daha ağır hareket ediyor. Bunun bilincinde olan bazı site sahipleri de organik hit programları kullanarak ziyaretçi trafiğini arttırma yoluna başvuruyor.

Google, Hit programlarını nasıl fark ediyor?

Google, bu gibi hilelerle başa çıkmak için yıllardır çalışıyor ve inanın siteleri her gün onlarca farklı algoritmadan geçiriyor. Zaman zaman arama motorlarındaki dalgalanmalara şahit olmuşsunuzdur. Birinci sayfada yer alırken bir anda sizi ikinci veya üçüncü sayfalara düşürdüğü olmuştur. Bunun sebebi ise Google’ın siteye yapılan ziyaretlerin gerçek kişiler tarafından olup olmadığını anlama isteğidir. Eğer siteniz birinci sayfada günlük ortalama 45 hit alıyorsa, dalgalanma sonrasında ikinci sayfada 45 hitten daha az bir hit almanız gerekir. Eğer böyle bir durum sonrasında da hala 45 ve üstü hit alabiliyorsanız ziyaretçilerinizin gerçek olmadığını anlar ve siteyi cezalandırır. Sadece bununla da kalmıyor, bildiğiniz gibi Google siteler içerisinde fare hareketlerine ve kullanıcıların hangi sayfada hangi tepkileri verdiklerine kadar birçok detayı bizden iyi biliyor. Hit programları site içinde gezinme işini rastgele yaptığı için direk kendini ele veriyor.

Sonuç olarak söz konusu SEO çalışması olduğunda kesinlikle bu gibi yanlış yöntemlere başvurmamanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde kısa vadede güzel sonuçlar alacak olsanız dahi uzun vadede sitenizi bir daha arama motorlarında görüntüleyemeyebilirsiniz.

Paylaş:

Organik hit programları zararlı mı? için Cevap Yaz


Yorumlar (0)

Organik hit programları zararlı mı? yazısına ilk yorum yapan siz olun!