Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

 • Yayınlanma Tarihi: 19 Eylül 2022
 • Okunma Süresi: 3 Dakika 41 Saniye
 • Kategori: Web Tasarım
Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

Web sitenize gelen ziyaretçilerin temel istediği direkt olarak bilgiye veya hizmete ulaşabilmektir. Hizmete veya ürüne en hızlı şekilde ulaşabilmeleri ziyaretçileriniz için bir avantaj olacaktır. Bu yüzden sitenizdeki bilgi ve hizmet kadar sitenizin hızı da çok önemlidir. Zaten siz sitenizin hızına bakmasanız da Google gibi arama motorları bakıyor ve hızı düşük olan siteleri kullanıcıya katkısı olmadığını düşünerek sıralamalarda geriye atıyor. Aslında sıralamanız için bile site hızına önem vermeniz gerekiyor.

Sitenizden en iyi verimi almak için maksimum hızı sağlamanız gerekiyor. Web sitenizin açılış hızı en fazla 5 saniye olmalı. Açılış hızı ortalama 5 saniye olan sitelerde bile kullanıcıların siteyi terk etme oranı çok yüksektir. Amazon gibi dünya devi bir e-ticaret sitesi bile geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamada internet sitelerinin 1 saniye bile yavaş yüklenmesi firmayı 1.6 milyar dolarlık bir zarara sokacağını açıkladı. Yani Google’ın istediği açılış hızı ortalama 2 saniyedir. Bu sürenin üzerindeki açılış hızları web sitesinin ziyaretçi sayısını ve gerçekleştirilen işlem sayısını önemli ölçüde düşürmektedir. Peki web sitenizin açılış hızını nasıl görebilirsiniz buna bakalım.

Ücretsiz Web Sitesi Hız Testi Siteleri

En çok tercih edilen ücretsiz internet sitesi hız testi aracı Google PageSpeed Insights‘dir. Bu araç sayesinde mobil ve masaüstü site hızınızı görebilir ve yavaşlığa sebep olan içerik ve detayları inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda site hızınızı arttıracak ipuçlarını da görüntüleyebilirsiniz.

Pagespeed Hız Testi Görüntüsü

Bir diğer popüler hız testi aracı ise GTmetrix‘dir. Masaüstü taramada Google’a kıyasla daha fazla acımasız olan ve daha detaylı düzenleme bilgisi veren bu internet sitesi hız testi aracını birçok büyük teknoloji firması da desteklediğini belirtmektedir.

Gtmetrix hız testi skoru

Hız testinin öneminden ve neleri kontrol etmeniz gerektiğinden bahsettik. Şimdi de web sitesi nasıl hızlandırılır? Sorusunun cevabına geçelim.

Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

İnternet sitesi hız arttırma olayı aslında siteniz yapım aşamasındayken bazı hız testi kuralları baz alınarak yapılması gerekiyor. Bu kurallar baz alınmadan yapıldığında internet siteniz başlangıç aşamasında ve sonrasında hız kaybı meydana geliyor. Sitenizi yukarıda paylaştığımız internet sitesi hız testi araçlarında sorgulatın ve altta sitenize özel düzenlemelere göre hareket edin. Dikkat etmeniz gereken kuralları listeledik.

 • Öncelikle internet sitenizi yaparken gereksiz kod kalabalığından kurtulun. Yani tek yerde kullanmanız gereken kodları diğer sayfalarda ihtiyaç duymuyorsanız kullanmayın. Gereksiz kullanılan kod blokları sitenizin açılış hızına etki etmektedir.
 • Görsel boyutlarınız düşük olmalı telefon kameranızdan çektiğiniz veya herhangi bir yerden indirdiğiniz görselleri site yazılımınız otomatik olarak optimize etmiyor ve küçültmüyorsa direkt olarak sitenize yüklemeyin. Çünkü bu görseller genellikle MB boyutunda oluyor. Fakat sitenizdeki görsellerin KB boyutunda küçük görseller olması gerekiyor. Görsellerinizi photoshop gibi görsel düzenleme uygulamalarıyla optimize ederek web sürümüne uygun kaydetmeniz siteniz için faydalı olacaktır. Eğer photoshop gibi uygulamalar kullanmıyorsanız bir diğer tavsiyemiz web tabanlı görsel optimizasyon sitesi olan imagecompressor.com sitesidir.
 • Dinamik bir web sitesi yapıyorsanız kullandığınız php fonksiyonları sunucunuzdaki PHP sürümüyle uyumlu olmalıdır. Örneğin siz PHP 7.4 sürümüyle uyumlu bir fonksiyon kullandınız ama sunucunuzun PHP sürümü 5.6 olduğunu farz edin. Bu fonksiyonunuz çalışmayacaktır. Çalışmayan kodlarda herhangi bir hata kontrolü yaptırmadıysanız yapmak istediğiniz işlem sunucu hatasıyla sonuçlanacaktır.
 • Sunucu yanıt sürenizin yüksek olması gerekiyor. Yüklenme hızını sunucunuzun hızıyla da alakalı olduğu için ihtiyacınıza ve gelen ziyaretçi sayınıza göre bir sunucu almanız gerekmekte.
 • Sitenizde ekran dışı görsel ve metinleri Lazy Load ile sonradan yükletin. Bu sayede ekran aşağı indikçe yükleme yapacağı için maksimum verimi alırsınız.
 • Hazır sistem kullanıyorsanız Cache eklentisi kurun. İki farklı cache türü vardır. Birincisi sunucu tabanlı ikincisi tarayıcı tabanlıdır. Ziyaretçiniz siteye ilk girişinde siteniz yüklenir ve tarayıcı önbelleğine alınır. Kullanıcının sonraki ziyaretlerinde önbelleğe alınan veriler yüklenir. Bu sayede daha hızlı yükleme yapmış olursunuz.
 • Gereksiz görsel yüklemekten kaçının. Zengin içerik için görsel önemlidir fakat yersiz ve gereksiz ihtiyaç fazlası görselleri kullanmaktan kaçının.
 • Bütün bunları eksiksiz yaptıysanız eğer site hızınız yeterli seviyeye gelecektir.
 • Google, Facebook, Yandex metrica gibi raporlama amaçlı kullandığınız eklentiler sunucu yanıt sürenizi arttırarak site açılış hızınızı ve test araçlarındaki puanınızı düşürebilmektedir.

 

Web sitemin hız puanı kaç olmalı?

Genellikle çoğu kullanıcı ve web tasarımcılar arasında site açılış hızının %100 olması gerektiği gibi yanlış bir bilgi dolaşmaktadır. Site açılış hızınızın tüm optimizasyon araçlarında %100 olması gerektiği gibi bir durum söz konusu değildir. Optimizasyon araçlarındaki tüm öneri ve tavsiyeler dikkate alınarak web sitesi düzenlendiği taktirde sitenizdeki bazı faydalı eklenti ve modülleri kaldırmanız gerekebilir, siteniz olması gerektiği gibi çalışmayabilir. Bu sebeple site hızınızı %100 yapmaya çalışarak çok fazla bocalamanızı tavsiye etmeyiz. 65-70 üzeri hız puanları da oldukça yeterli ve idealdir.

Paylaş:

Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır? için Cevap Yaz


Yorumlar (0)

Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır? yazısına ilk yorum yapan siz olun!