Şirket mailini Yandex altyapısı ile kullanmak

  • Yayınlanma Tarihi: 02 Nisan 2022
  • Okunma Süresi: 1 Dakika 59 Saniye
  • Kategori: Bilgi Bankası
Şirket mailini Yandex altyapısı ile kullanmak

Bu yazımızda şirketinizin domainine bağlı mail adreslerini Yandex altyapısı ile nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız. Yandex’in Kurumlar için sunduğu Yandex mail arayüzünün değişmesi ile birlikte mail yönetimi artık Yandex Connect üzerinden yapılıyor. Şimdi gelelim maillerimizi Yandex Connect’e nasıl bağlayacağımıza.

Not: Daha önce Yandex kurumlar için mail hizmetine kayıt olanların direkt Yandex Connect hesabına giriş yapması yeterlidir. Bu anlatım yalnızca ilk defa domain bağlantısı yapacak olanlar için hazırlanmıştır.

1- Öncelikle https://passport.yandex.com/registration adresine giderek kendimize bir Yandex hesabı oluşturalım.

2- İkinci aşamada https://passport.yandex.com/auth adresine giderek oluşturduğumuz Yandex hesabına giriş yapalım.

3- Hesabımıza giriş yaptıktan sonra https://connect.yandex.com/pdd/ linkine tıklayıp Yandex Connect’e giriş yapalım. Aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek. Gelen forma kullanacağınız domaini yazarak Sign Up Free butonuna tıklayalım.

yandex connect domain ekleme

4- Domaini ekledikten sonra Yandex Connect anasayfasında domaininizin üzerine tıkladığınızda Alan adınızın onaylı olmadığına dair bir yazı göreceksiniz. Bu aşamada size uygun seçeneği belirleyerek Alan adının size ait olduğunu doğrulamak için Doğrulama İşlemini Başlat tuşuna basın ve daha sonra gelecek olan Kontrol Et tuşuna basıp devam edin.

yandex connect anasayfa

 

5- Alan adı doğrulama işlemini tamamladıktan sonra sol menüde daha önce pasif olan bağlantılar da açılmış olacak. Bu aşamada DNS yönetimi bölümüne girerek WHM sunucumuza tanımlayacağımız DNS bilgileri karşımıza gelecek.

yandex connect mail dns kayıtları

6- Şimdi WHM panelimize giriş yaparak Edit DNS Zone bölümüne giriş yapalım ve domainimizi seçerek mevcut DNS kayıtlarımızı düzenleyeceğimiz alana geçiş yapalım.

7- Bu aşamada bizim için gerekli olan kayıtlar MX kaydı, mail._domainkey kaydı ve SPF kaydı olacak.edit dns zone alanı

8- Elimizdeki kayıtları yukarıdaki şekilde girdikten sonra Save butonuna basarak DNS işlemlerimizi tamamlamış oluyoruz. Önemli Not: Bu bilgileri yeni kayıt olarak giriyorsanız daha önce mevcutta olan MX, SPF ve domainkey kayıtlarını temizlemeniz gerekmektedir.

9- Yapılan DNS değişikliklerinin oturması biraz vakit alabilir. Bu süreçte Yandex Connect yönetim paneli sayfasındaki Kurumsal Yapı bölümünden maillerinizi ekleyip çıkartabilirsiniz.

Yandex Mail ile ilgili bilinmesi gerekenler

  • Yandex mail hizmeti sizlere toplu mail gönderme imkanı tanımaz. Yandex mail kullansanız da toplu mail gönderimi yapmamanız gerekmektedir.
  • Dilediğiniz kadar mail adresi açabilir, açtığınız bu mail adreslerini Outlook, Gmail, Thunderbird veya iPhone, Android cihazlarınıza kurabilirsiniz.
  • Yandex mail altyapısı sayesinde mail gönderimi ve mail alma işlemleri oldukça hızlıdır.
  • Disk sınırı yoktur. Herhangi bir kota ile karşılaşmazsınız ve istediğiniz kadar maillerinizi tutabilirsiniz.
  • Üstelik tüm bu özelliklerin hepsinden ücretsiz bir şekilde faydalanırsınız. Hiçbir şekilde aylık veya yıllık ödeme talep edilmez.
Paylaş:

Şirket mailini Yandex altyapısı ile kullanmak için Cevap Yaz


Yorumlar (0)

Şirket mailini Yandex altyapısı ile kullanmak yazısına ilk yorum yapan siz olun!