SEO Çalışması Nedir? Neden Önemlidir?

  • Yayınlanma Tarihi: 02 Nisan 2022
  • Okunma Süresi: 1 Dakika 40 Saniye
  • Kategori: SEO Çalışması
SEO Çalışması Nedir? Neden Önemlidir?

İnternet siteleri için oldukça önemli olan SEO yani Search Engine Optimization, arama motorlarının daha kolay taraması yani istenilen veriye daha kolay ulaşılmasını sağlayan teknik bir düzenlemedir. Doğru SEO uygulamaları sayesinde, web siteleri arama motorlarının çok daha üst sıralarında yer alır. İnternette yer alan bilgi, hizmet veya satışlara kolay erişim sağlayan bir sistemdir. Reklam gelirini artırarak internetten kazanç elde etme şansı yaratır. Özellikle yeni kurulan internet sitelerinin SEO çalışması yapması önemlidir.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

İnternet sitelerinin, ilk kurulduğu andan itibaren belli aralıklarla popülaritesini değerlendirmek gerekir. Arama motorlarında hangi sırada yer aldığı belirlenir ve reklam alma kapasitesi ölçülür. Uzmanlar tarafından site için yapılan teknik çalışmalar ve tanıtımlar, sıralamanın şekillenmesinde belirleyici olacaktır. Tüm bu işlemlere SEO çalışması adı verilir.

SEO Çalışması Neden Önemlidir?

Aramalarda daha üst sıralarda yer almak web sitesinin kalıcı olması açısından önemlidir. Bunun için; site içi SEO’nun ve site dışı SEO’nun beraber yapılması gerekir.

Site içi SEO;kısaca site içi optimizasyon adı verilen uygulama, web sitesinin kullanıcı sayısı, kullanıcıların sitede kalma süresi ve başka sayfalara geçiş gibi veriler web sitelerinin potansiyelini belirler. Site içi SEO çalışması yapılırken;

  • İlk olarak siteye yüklenen bilgilerin özgün ve kaliteli olması dikkate alınır.
  • Okuyucunun dikkatini çeken, sıkmayan, yazım hatası bulunmayan ve başlık ile uyumlu olan içerik sayesinde, arama motorlarında daha üst sıralara yerleşmek mümkündür.
  • İçerik ile birlikte kullanılan resimlerin net ve özgün olması da site içi SEO açısından önemli olur.
  • Yine sitenin tasarım ve hızı, arama motorlarında üst sıralara çıkmak açısından önemlidir.
  • Yani siteye eklenen içerik sayısından çok kaliteli şekilde hazırlanmış, doğru ve akıcı bilgi veren içerik önemlidir.
  • Web sitesine bilgi yüklemeden önce ziyaretçilerin eğimini kavramak ve ilgi çekici konuların belirlenmesi SEO çalışmasının başarılı olmasını sağlar.

Site dışı SEO; site dışı optimizasyon adı verilen site dışı SEO, farklı kalıplar kullanılarak yapılır. Başka sitelere gönderilen tanıtım yazıları ve alınan yorumlar birer backlinktir. Site dışı optimizasyonun başarılı olması için, fazla sayıda backlink almak gerekir.

 

Paylaş:

SEO Çalışması Nedir? Neden Önemlidir? için Cevap Yaz


Yorumlar (0)

SEO Çalışması Nedir? Neden Önemlidir? yazısına ilk yorum yapan siz olun!