.htaccess ile 301 Yönlendirme Kodları

  • Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2022
  • Okunma Süresi: 2 Dakika 22 Saniye
  • Kategori: Bilgi Bankası
.htaccess ile 301 Yönlendirme Kodları

İnternet sitenizi veya internet sitenize ait sayfaları yönlendirmek istediğimizde 301 yönlendirmeyi kullanırız. Örneğin web tasarım diye bir sayfa oluşturdunuz. Sonrasında buna benzer farklı bir sayfa ya da yazı yayınlamaya karar verebilir veya sayfanin link yapısını güncellemek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda daha öncesinde oluşturduğunuz web tasarım sayfanızın Google gibi arama motorlarında indexlenmiş durumda olabileceğini veya sitenize farklı sitelerden dış bağlantı verilmiş olabileceğini bilmelisiniz. Bu sayfayı sildiğinizde ziyaretçilerin hata ekranıyla karşılaşması sitenize gelecek olan organik trafiği düşürecek ve arama motorlarında sıralama kaybı yaşamanıza sebep olacaktır. Eski sayfalarınızı ve linklerinizi silmek yerine 301 yönlendirmesini tercih etmeniz web siteniz için daha faydalı olacaktır. Bu sayede Google botları ve ziyaretçiler eski sayfanıza girdiğinde direkt olarak yönlendirdiğiniz sayfayı açabilir ve sitenizde gezinmeye devam edebilirler.

.htaccess 301 Yönlendirme Kodları

Bu kodları sitenizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyasının en sonuna yerleştirin. Eğer bir .htaccess dosyanız yoksa oluşturup direkt olarak içine yazabilirsiniz.

İnternet sitenizin tüm linklerini başka siteye yönlendirme

Redirect 301 / https://yonlendireceginiz-site-adi.com

Site linklerini yeni domain’e yönlendirme

Aşağıdaki kodu kullandığınızda internet siteniz tümüyle yazdığınız siteye yönlendirilir. Yeni satın aldığınız domaine tek kodla eski sitenizin tüm linklerini birebir yönlendirebilirsiniz.

RewriteRule (.*) https://www.toretto.com.tr/$1 [R=301,L]

www Yönledirme

Bir çoğunuz subdomainin ne olduğunu biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için açıklayalım.
Subdomain; Bir alt alan adıdır. Orijinal sitenizin önüne gelir. Örneğin; sub.siteadiniz.com şeklinde kendi siteniz için alt alan adı oluşturabilirsiniz. Bu subdomainler Google tarafından orijinal sitenizden bağımsız olarak algılanır. Yani sitenizi siteadiniz.com veya www.siteadiniz.com şeklinde  tektip olarak kullanmanız daha sağlıklıdır. Aksi halde Google iki farklı link ile yapılan paylaşımları iki farklı site olarak algılayabilir. O yüzden .htaccess dosyanızda aşağıdaki www yönlendirme kodunu kullanarak kullanıcıları www uzantılı sitenize otomatik olarak yönlendirin.

RewriteCond %{http_host} ^toretto.com.tr [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.toretto.com.tr/$1 [r=301,NC]

301 ve 302 Yönlendirme Kodunun Farkı

301 ve 302 yönlendirme iki farklı yönlendirme türüdür.

301 yönlendirme kalıcı(permanently) yönlendirme olarak geçer. Yani eski sitenizin artık faaliyete devam etmeyeceği, yönlendiren sayfanın artık aktifleşmeyeceğine işaret eder. 301 yönlendirme sayesinde arama motorlarında herhangi bir kayıp yaşamadan yeni bağlantınıza yönlendirme yapabilirsiniz.

302 yönlendirme ise geçici(temporary) yönlendirmedir. Yönlendiren sayfanın bakım aşamasında olduğu, daha sonrasında kullanıma tekrar açılabileceğini ifade eder. Böylece arama motorları yönlendirdiğiniz sayfa linkini listesinden kaldırmaz ve kullanıcılara arama sonuçlarında göstermeye devam eder.

404 Yönlendirme Kodu

Normal şartlarda sunucunuzun kendine ait 404 sayfası mevcuttur. Herhangi bir hata durumunda sizi o 404 sayfasına yönlendirecektir. Ama bazı kullanıcılar tarafından bu ciddi bir kusur olarak görülebiliyor. Çünkü gözler standarda alıştığı için sitenizden çıkıp farklı bir site tercih edecektir. O yüzden hata sayfası bile olsa size uygun bir şekilde tasarlayıp kullanıcı yönlendiren birkaç mesaj bırakmanız iyi olacaktır. Peki hazırladığınız bu 404 sayfasını herhangi bir hata durumunda kullanıcıya nasıl göstereceksiniz? Cevabı çok basit. aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yerleştirin. Bu sayede herhangi bir hata durumunda sizin istediğiniz sayfaya yönlendirecektir.

.htaccess 404 yönlendirme kodu

ErrorDocument 404 https://www.siteadresiniz.com/404-sayfasi.php
Paylaş:

.htaccess ile 301 Yönlendirme Kodları için Cevap Yaz


Yorumlar (0)

.htaccess ile 301 Yönlendirme Kodları yazısına ilk yorum yapan siz olun!