Hazır web sitesi tasarımı avantaj ve dezavantajları

 • Yayınlanma Tarihi: 02 Nisan 2022
 • Okunma Süresi: 3 Dakika 4 Saniye
 • Kategori: Web Tasarım
Hazır web sitesi tasarımı avantaj ve dezavantajları

Bugünkü konumuz hazır web sitelerinin işletmeler için avantajları ve dezavantajları. Son dönemde birçok işletme sahibi ve start up proje başlatmak isteyen girişimci adayları web sitesi tercihini hazır sistemlerden yana kullanıyor. Peki, neden?

Konuyu tüm yönleriyle objektif bir şekilde ele almaya çalıştık. Hazır web siteleri ne gibi durumlarda tercih edilmeli, bizlere ne gibi kolaylıklar sağlıyor, hangi hazır web sitesi altyapısı kullanılmalı veya hazır siteleri kullanmalı mıyız? Hepsini bu blog yazısında öğrenmiş olacağız.

Hazır web sitesinin avantajları

 1. Hazır web sitesi sayesinde zamandan tasarruf edilir. Zaten hâlihazırda mevcut bir sistem olduğu için direkt içerik girişi yapılarak web sayfası hızlıca yayına sokulabilir.
 2. Maliyeti sıfırdan yazılım yapmak kadar fazla değildir. Özellikle start up projelerde ve küçük ölçekli işletmeler tarafından oldukça fazla tercih edilir.

Hazır web sitesinin dezavantajları

 1. Yeni bir modül eklemek istediğinizde maliyeti oldukça fazladır. Sürpriz ücretlerle karşılaşmak çok olasıdır.
 2. Güvenlik açısından çok risklidir. Kötü niyetli yazılımcılar bu sistemlerdeki kodları adı gibi biliyor. Bu sebeple hacklenme olasılığınız çok yüksek. Yapacağınız en ufak yanlış güncelleme sayesinde tüm içeriklerinize elveda diyebilirsiniz!
 3. SEO açısından çok kritik bir noktadadır. Sistemin yönetimi bilinçsiz bir kullanıcı tarafından yapılıyorsa yanlış eklentiler ve yanlış çalışmalar yüzünden siteniz arama motorlarında görünmeyebilir veya tamamen arama motorlarından çıkarılabilir.
 4. Yazılımsal bir değişiklik istediğinizde çalıştığınız web tasarım firmasından “bunun yapılması mümkün değil” veya “çok uzun sürer ve sizin için çok maliyetli olabilir” cevabını almanız çok olası.

Görüldüğü üzere maliyet ve zamandan tasarruf etmek dışında göze çarpan artı bir özellik bulunmuyor.

Hazır sitelerin dezavantajları bu kadar yüksek olduğu için yalnızca start up girişimlerinde ve küçük ölçekli işletmeler tarafından kullanılması daha uygundur. Fakat bunu yaparken de çok dikkatli ve bilinçli olmakta fayda vardır.

“Peki, nedir bu hazır web sitesi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Yazılımcılar veya bazı topluluklar tarafından oluşturulmuş açık kaynak kodlu sistemlere hazır web sitesi diyoruz. Açık kaynak kodlu sistemler herkese açık olan, herkes tarafından yazılıma müdahale edilebilen sistemlerdir. Şuan içinde bulunduğumuz teknolojik dönemde hemen hemen her sektör için açık kaynak kodlu yazılım bulunmaktadır.

Gelin başlıca hazır web sitesi olarak kullanabileceğiniz popüler açık kaynak kodlu sistemleri tanıtalım.

Web sitesi oluşturmak için en iyi 10 hazır CMS

 1. Wordpress
 2. Joomla
 3. Drupal
 4. ProcessWire
 5. MODx
 6. Grav
 7. Jekyll
 8. Ghost
 9. Anchor CMS
 10. Pagekit

Sık yapılan hatalar

Açık kaynak kodlu sistemleri az çok tanıttık fakat bu anlattıklarımızın dışında işletme sahiplerinin ve girişimcilerin yaptığı sık hatalardan bahsedelim.

Web sitesi hakkında yeterince bilgi sahibi olmamak

Genelde bu sistemlerin tercih edilmesinin ilk sebebi insanların kaliteli bir web sitesinin avantajları konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması diyebiliriz. Web sitesi sayesinde internetten kazanç sağlayabileceği konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan firma sahipleri gelişigüzel bir şekilde web sitelerini yayına sürme fikrine oldukça sıcak bakar.  Bunun sonucunda hazır web sitesi yaptırma kararı alırlar.

Yanlış web tasarım firması ile çalışmak

En kritik noktalardan birisi de yanlış web tasarım firması tercih etmektir. Çoğu işletme bu aşamada düzgün bir araştırma yapmadan tanıdığa, eşe veya dosta danışır. Bu şekilde yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu kalitesiz, amatör çalışmalar olarak karşımıza çıkar. Bir diğer konu ise araştırma yapılırken önlerine çıkan ilk firma ile detaylı görüşmeden anlaşma durumudur. Firmanın daha önce yaptığı işleri ve bu konuda ne kadar tecrübeli olduğunu öğrenmeden düşük fiyatı gören işletmeler anlaşma sağlar.  Bu şekilde düşük fiyatlı çalışan web tasarım firmaları genellikle hazır temalar ve hazır yazılımlar kullanmaktadır. Genellikle işletme sahibinin bundan haberi bile olmaz.

Bizim yorumumuz

Toretto Yazılım ve Bilişim Sistemleri olarak yazılım bilgisi olan ve ne yaptığını bilenler dışında kimseye hazır CMS kullanmalarını önermiyoruz. Eğer bu işten para kazanmak istiyorsanız ve yazılım bilginiz yoksa kesinlikle ne yaptığını bilen bir web tasarım firması ile iletişime geçmelisiniz. Aksi halde beklediğiniz sonuçları alamamanız çok olası.

Paylaş:

Hazır web sitesi tasarımı avantaj ve dezavantajları için Cevap Yaz


Yorumlar (0)

Hazır web sitesi tasarımı avantaj ve dezavantajları yazısına ilk yorum yapan siz olun!

FİYAT TEKLİFİ AL